DOPORUČUJEME: Historický nábytek | Hračky a RC modely | Parfemy.cz | Hodinky.cz | Krasa.cz | Prozdravi.cz | Sperky.cz | Nakupnicentrum.cz

 

KDF 82

         Typ 82 "kubelwagen" patří mezi nejznámější vojenské automobily. Konstruktér Ferdinand Porsche ho vyvinul, když byla odložena výroba civilních VWagenů a veškeré úsilí se soustřeďovalo na válečnou produkci. Hitler nechal postavit novou továrnu a změnil označení VW na KDF-Wagen (Kraft  durch Freude- Radostí k síle). Po válce značka KDF zanikla a začalo se používat původní označení.
    Základní vozidlo, které bylo nejpočetnější se označovalo Kfz.1 nebo leichter Personenkraftwagen K1 Typ 82. Existovaly ale i jiné verze jako lehký průzkumný vůz Kfz.3, spojovací a komunikační Kfz.2, opravárenský Kfz.2/40. Vůz se vyráběl po dobu celé II. světové války a díky své spolehlivosti, snadné údržbě a jízdním vlastnostem se stal velmi oblíbeným (a to i u nepřátelských armád)
   Po válce se díky "geniálnímu" podvozku vozidlo stalo velmi oblíbené pro různé přestavby z nichž některé jezdí u nás dodnes.

Kliknutím foto zvětšíte.

délka 3740 mm
šířka 1600mm
výška 1665 mm
výška bez střechy 1111 mm
rozvor náprav 2400 mm
hmotnost bez poh. hmot 725 kg
celková hmotnost 1175 kg
světlá výška 290 mm

Popis k fotkám

Kliknutím foto zvětšíte.

 

   Držák rezervy je novějšího typu (od r.1943) stejně jako houkačka. Vedle levého světla je svítilna "Notek", kterou za války používala většina německých vozidel. Intenzita se nastavovala pomocí reostatu na palubní desce. Čelní okno se sklápělo zejména pro zvýšení viditelnosti při jízdě v noci. Součástí vozidla byl plátěný kryt, který bránil světelným odleskům stejně jako i u světel.

Kliknutím foto zvětšíte.

 

Zadní náprava

   Samostatná kyvadlová z dvojtou torzní pružinou a pákovými tlumiči. Na zadních poloosách jsou stálé redukční převody. Brzdy jsou mechanické bubnové. Spojka je suchá kotoučová. Převodovka je čtyřstupňová, ruční, nesynchronizovaná. Diferenciál s omezeným kluzem

Kliknutím foto zvětšíte.

 

Přední náprava

   Odpružení - samostatné, příčné torzní mnoholisté pružiny a malé teleskopické tlumiče. Řízení je šnekové a vřetenové. Velikost pneu 5,25 x 16

Kliknutím foto zvětšíte.

 

   Tato přístrojová deska se používala v druhé polovině války a je stejná i u KDF 166. Pod volantem je schránka na lékárničku a z boku na dokumenty. Nádrž má obsah 40 l a jsou na ní vylisovaná písmena, která značí polohu hlavního palivového kohoutu.

Kliknutím foto zvětšíte.

 

   Konstrukce střechy je novějšího typu (tři hlavní oblouky). Za zadní sedačkou, po odklopení víka, se nachází zavazadlový prostor, po jeho stranách je místo pro uložení vyndavacích bočních oken. Přední sedačky jsou připevněny křídlovými maticemi a mohou být snadno vyjmuty. Pod levou zadní sedačkou je dřevěná krabice, kde je uložen akumulátor a souprava pro zimní provoz, která se používala při zastavení motoru. Mezi sedačkami jsou umístěny držáky pro 4 karabiny Mauser98K

Kliknutím foto zvětšíte.

 

   Zadní svítilna "Notek" je složena ze dvou skupin světel. Horní 4 zelená světla byla používána při jízdě v koloně. Jestliže auto bylo ve správné vzdálenosti řidič viděl tato 4 světla jako dva body. Spodní červené světlo je obrysové, žluté světlo je brzdové. Tyto světla se mohou zakrýt sklopným víčkem. Poznávací značky vpředu a vzadu se u tohoto typu malovaly přímo na karoserii. 

Kliknutím foto zvětšíte.

   Motor je vzduchem chlazený se čtyřmi protilehlými válci. Obsah je 1131 ccm (u staršího typu 985 ccm). Výkon je 18 kw - 25 k (17 kw - 23,5 k) Vně motorového prostoru je uložen hever a kapátko na benzín. To se používalo při startech v horkém prostředí. Suchý odstředivý filtr je typický pro pouštní verze. Pro zimní starty sloužila vysunovatelná nádržka na lehký benzín nebo éter. Na víku jsou spony pro uchycení startovací kliky a hustilky.

 

Silken windsprite - Dlouhosrstý vipet

 kdf82@seznam.cz Copyright © 2004-2015 militaryoldtimer.eu