DOPORUČUJEME: Historický nábytek | Hračky a RC modely | Parfemy.cz | Hodinky.cz | Krasa.cz | Prozdravi.cz | Sperky.cz | Nakupnicentrum.cz

 

LUAZ

 

   Luaz 967 byl vyvinut podle zkušeností Sov. armády z korejské války a v roce 1960 se začal vyrábět sériově. Vyráběly se ve verzích štábní, výsadkové a sanitní. Štábní verze se vyrobilo jen několik kusů a lišila se od ostatních pouze odnímatelnou plechovou kabinou. U výsadkových zase chyběly držáky nosítek a sanitní výbava. Nejrozšířenější a nejznámější jsou Luazy sanitní.
   Přestože armády Varšavského paktu byly vyzbrojeny ve velké míře plovoucími boj. vozidly SPW 60,SPW 70 apod. musel být zajištěn i transport zraněných vozidlem, které by mělo schopnost plavat. Toto vozidlo bylo konstruováno pro nasazení v první linii. Bylo připraveno pro přistání ze vzduchu a mohlo i pomocí přepravovaných pontonů překonávat i lehčí zákopy. Pomocí sklopné osy řízení a sklopné sedačky bylo možno vozidlo řídit i v leže. Vozidlo se pak ovládalo ručním plynem a brzdilo ruční brzdou. Během toho mohly být i pontony umístění po stranách zdviženy a použity jako ochrana proti střepinám.
    Místo řidiče je umístěno uprostřed, neboť po stranách se zavěšovaly nosítka. Do výbavy patřila i podložka pro transport zraněných. Pomocí dvou na stranách upevněných sedaček mohly být transportováni místo nosítek lehce zraněný za sedu. Jinak se tyto sedačky sklápěly do podlahy. Pomocí sériově montovaného navijáku mohly být zranění pomocí celty stahováni z ostřelovaných míst směrem k vozidlu. Vozidlo má vzadu tažné zařízení a z boku držáky na ženijní lopatku a sekeru. Dále bylo vybaveno světlometem-hledáčkem a lehkou střechou.
    Schopnost plavat v Luazu je podle návodu omezena na 30 min.Díky tomu, že pohyb v Luazu se děje pomocí kol s terénním vzorkem je možno překonávat pouze stojatou vodu. Protože utěsnění proti vnikání vody nemusí být dostatečné je vybaven i pumpou umístěnou v motorovém prostoru.
Typ 967M byl v roce 1978 zařazen do sanitních oddílů motostřeleckých divizí tehdejší DDR. (280 kusů). Vozidlo nebylo u žádné armády označeno výsostnými znaky pouze neslo označení červeného kříže. Řidiči nebyli vybaveni ocel. helmou, ale tankistickou kuklou vzhledem k tomu, že pomocí radiového přístroje R 105 byli pořád v kontaktu s velitelstvím.
     Po rozpadu LDArmády neměl Bundeswehr pro tento typ vozidel využití, proto část vrátil, část prodal do Asie a Afriky a část se dostala k soukromým osobám.

 

Motor

typ

Luaz MeMZ

obsah

1197 cm

chlazení

vzduch

počet válců

4

výkon

37 k

palivo

benzin (10 L / 100km)

hmotnost

celková

1350 kg

pohotovostní

950 kg

užitečná

400 kg

hmotnost

délka

3682 cm

šířka

1740 cm

rozvor

1800 cm

rozchod

1385 cm

Brzdy

kapalinpvé

Pneu

165x13"

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

klikni na obrázek - zvětšení

 

Silken windsprite - Dlouhosrstý vipet

 kdf82@seznam.cz Copyright © 2004-2015 militaryoldtimer.eu