KDF 82 Kübelwagen

Parametry:

  • Rozvor: 2400mm
  • Výkon: 24HP (do jara 1943)
  • Výkon: 25HP (od března 1943)
  • Objem nádrže: 40l
  • Spotřeba: 8,5 l/100Km
  • Maximální rychlost: 80km/h
  • Celková hmotnost: 1175 kg
  • Délka: 3740 mm
  • Šířka: 1600 mm
  • Výška: 1665 mm

Typ 82 "kubelwagen" patří mezi nejznámější vojenské automobily. Konstruktér Ferdinand Porsche ho vyvinul, když byla odložena výroba civilních VWagenů a veškeré úsilí se soustřeďovalo na válečnou produkci. Hitler nechal postavit novou továrnu a změnil označení VW na KDF-Wagen (Kraft durch Freude- Radostí k síle). Vůz se vyráběl po dobu celé II. světové války a díky své spolehlivosti, snadné údržbě a jízdním vlastnostem se stal velmi oblíbeným (a to i u nepřátelských armád). Po válce značka KDF zanikla a začalo se používat původní označení. Díky "geniálnímu" podvozku vozidlo stalo velmi oblíbené pro různé přestavby z nichž některé jezdí u nás dodnes.

Vývoj vozidla

Konstruktérem vozu byl Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic nad Nisou. První prototypy řady KdF 82 vznikly již v roce 1938 na podvozku zkušební série VW 38 a nesly označení KdF 62 s jednoduchou čtyřmístnou otevřenou karoserií bez dveří. Brzy se ukázalo že vůz potřebuje úpravy a proto v roce 1939 vznikl prototyp se zvětšenou světlostí podvozku a krabicovou čtyřdveřovou karoserií s plátěnou střechou. Novinkou byly redukční převody zadních kol se kterými sice vůz jezdil pomaleji, ale zvýšila se průchodnost terénem.

Pohon

Motor je vzduchem chlazený se čtyřmi protilehlými válci. Obsah je 1131 ccm (u staršího typu 985 ccm). Výkon je 18 kw - 25 k (17 kw - 23,5 k) Vně motorového prostoru je uložen hever a kapátko na benzín. To se používalo při startech v horkém prostředí. Suchý odstředivý filtr je typický pro pouštní verze. Pro zimní starty sloužila vysunovatelná nádržka na lehký benzín nebo éter. Na víku jsou spony pro uchycení startovací kliky a hustilky.

Přední část

Držák rezervy je novějšího typu (od r.1943) stejně jako houkačka. Vedle levého světla je svítilna "Notek", kterou za války používala většina německých vozidel. Intenzita se nastavovala pomocí reostatu na palubní desce. Čelní okno se sklápělo zejména pro zvýšení viditelnosti při jízdě v noci. Součástí vozidla byl plátěný kryt, který bránil světelným odleskům stejně jako i u světel. Pod volantem je schránka na lékárničku a z boku na dokumenty. Nádrž má obsah 40 l a jsou na ní vylisovaná písmena, která značí polohu hlavního palivového kohoutu. Po straně je připevněna externí nádrž pro zásobu pohonných hmot.

Zadní část

Zadní svítilna "Notek" je složena ze dvou skupin světel. Horní 4 zelená světla byla používána při jízdě v koloně. Jestliže auto bylo ve správné vzdálenosti řidič viděl tato 4 světla jako dva body. Spodní červené světlo je obrysové, žluté světlo je brzdové. Tyto světla se mohou zakrýt sklopným víčkem. Poznávací značky vpředu a vzadu se u tohoto typu malovaly přímo na karoserii.

Vybavení

Konstrukce střechy je novějšího typu (tři hlavní oblouky). Za zadní sedačkou, po odklopení víka, se nachází zavazadlový prostor, po jeho stranách je místo pro uložení vyndavacích bočních oken. Přední sedačky jsou připevněny křídlovými maticemi a mohou být snadno vyjmuty. Pod levou zadní sedačkou je dřevěná krabice, kde je uložen akumulátor a souprava pro zimní provoz, která se používala při zastavení motoru. Mezi sedačkami jsou umístěny držáky pro 4 karabiny Mauser98K

Převodovka

Převodovka má čtyři stupně vpřed a jeden vzad. Není synchronizovaná a je potřeba se naučit řadit. diferenciál je kolíčkový, samosvorný. Pokud se projíždí zatáčkou při odlehčeném motoru (téměř bez plynu), otáčejí se zadní kola různou obvodovou a tedy i úhlovou rychlostí. Kolíky uvnitř diferenciálu se volně pohybují a nebrání vzájemnému otáčení poloos vůči sobě.

Pokud je motor v záběru a kola mají tendenci otáčet se různou úhlovou rychlostí, kolíčky v diferenciálu nemohou, díky zvýšenému tření, vykonávat dostatečně rychle axiální pohyby a diferenciál se zamkne. Obě poloosy jsou v tu chvíli pevně fixované a jejich vzájemný pohyb není možný. Tato situace nastane, když se například pouze jedno kolo dostane na kluzký povrch. Pro zamknutí diferenciálu tedy není nutné jako u většiny aut zastavit aktivovat uzávěrku a potom se rozjet. U vozu KdF 82 ovládá řidič diferenciál dávkováním kroutícího momentu motoru - tedy tím, jak přidá ve vhodném okamžiku plyn. Uzávěrka se tedy aktivuje za jízdy, při plném tahu motoru.

FOTKY Z VOJENSKÝCH REKONSTRUKCÍ

REKONSTRUKCE KDF