Luaz 967

Luaz 967 byl vyvinut podle zkušeností Sov. armády z korejské války a v roce 1960 se začal vyrábět sériově. Vyráběly se ve verzích štábní, výsadkové a sanitní. Štábní verze se vyrobilo jen několik kusů a lišila se od ostatních pouze odnímatelnou plechovou kabinou. U výsadkových zase chyběly držáky nosítek a sanitní výbava. Nejrozšířenější a nejznámější jsou Luazy sanitní.

Přestože armády Varšavského paktu byly vyzbrojeny ve velké míře plovoucími boj. vozidly SPW 60,SPW 70 apod. musel být zajištěn i transport zraněných vozidlem, které by mělo schopnost plavat. Toto vozidlo bylo konstruováno pro nasazení v první linii. Bylo připraveno pro přistání ze vzduchu a mohlo i pomocí přepravovaných pontonů překonávat i lehčí zákopy. Pomocí sklopné osy řízení a sklopné sedačky bylo možno vozidlo řídit i v leže. Vozidlo se pak ovládalo ručním plynem a brzdilo ruční brzdou. Během toho mohly být i pontony umístění po stranách zdviženy a použity jako ochrana proti střepinám.

Místo řidiče je umístěno uprostřed, neboť po stranách jsou sklápecí sedačky vytvářející případné místo pro nosítka. Do výbavy patřila i podložka pro transport zraněných. Pomocí dvou na stranách upevněných sedaček mohly být transportováni místo nosítek lehce zraněný za sedu. Jinak se tyto sedačky sklápěly do podlahy. Pomocí sériově montovaného navijáku mohly být zranění pomocí celty stahováni z ostřelovaných míst směrem k vozidlu. Vozidlo má vzadu tažné zařízení a z boku držáky na ženijní lopatku a sekeru. Dále bylo vybaveno světlometem-hledáčkem a lehkou střechou.

Kompletní specifikace

Typ: Luaz MeMZ
Obsah: 1197 cm
Chlazení: vzduchem
Počet válců: 4
Výkon: 37 k
Palivo: benzín
Spotřeba: 10 litrů na 100 km
Celková hmotnost: 1350 kg
Pohotovostní hmotnost: 950 kg
Délka: 3682 cm
Šířka: 1740 mm
Rozvor: 1800 mm
Rozchod: 1385 mm
Brzdy: kapalinové
Pneu: 165 x 13

Typ 967M byl v roce 1978 zařazen do sanitních oddílů motostřeleckých divizí tehdejší DDR. (280 kusů). Vozidlo nebylo u žádné armády označeno výsostnými znaky pouze neslo označení červeného kříže. Řidiči nebyli vybaveni ocel. helmou, ale tankistickou kuklou vzhledem k tomu, že pomocí radiového přístroje R 105 byli pořád v kontaktu s velitelstvím.

Po rozpadu LDArmády neměl Bundeswehr pro tento typ vozidel využití, proto část vrátil, část prodal do Asie a Afriky a část se dostala k soukromým osobám.

Schopnost plavat v Luazu je podle návodu omezena na 30 min.Díky tomu, že pohyb v Luazu se děje pomocí kol s terénním vzorkem je možno překonávat pouze stojatou vodu. Protože utěsnění proti vnikání vody nemusí být dostatečné je vybaven i pumpou umístěnou v motorovém prostoru.

LUAZ - PLAVBA NA JEZEŘE AMERIKA

LUAZ - PŘED REKONSTRUKCÍ

LUAZ - OSTATNÍ FOTKY