HMMWV - High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle

Armáda potřebovala auto, které si poradí se skoro jakýmkoliv terénem a bude absolutně spolehlivé a jednoduché na obsluhu. Mělo zvládnout 60tiprocentní stoupání, boční náklon 40 procent, motor musel vydržet až 1 milion najetých kilometrů. Tendr vyhrálo GM a jeho odnož AM General. Vznikl tak nejrozšířenější dopravní prostředek všech složek americké armády, který byl původně navržen pro přepravu osob a nákladu. Po roce 1993 bylo Humvee obrněno proti ručním palným zbraním, kulometům a RPG. Od té doby je známo jako bojový prostředek pro zastavěná prostředí. Vozidla byla pojata jako stavebnice, na které se montovaly různé nástavby zbraňového nebo komunikačního charakteru, ale i např. sanita atd.

Jak to začalo

V roce 1983 společnost AM General získala počáteční kontrakt na 2 334 vozidel, což byla první várka pětiletého kontraktu. Na základě toho bylo americké armádě dodáno 55 000 vozidel; 72 000 vozidel bylo dodáno USA a zahraničním zákazníkům během války v Perském zálivu v roce 1991 a 100 000 bylo dodáno k 10. výročí Humvee v roce 1995.

Různá modifikace

Na fotech jsou varianty vyráběny pro americkou námořní pěchotu, zde může být osazen naviják a umožnit tak samovyproštění. Volanty, brzdy a nárazníky jsou již vylepšené. Vozidla mají nezávislé zavěšení portálové převodové náboje čímž dosahují světlé výšky 46 cm a jsou schopny překonat hloubku vody 0,76 m bez přípravy, se sadou na brodění až 1,5 m. Jedna z modifikací Humvee byla také obrněná pancíři. Byla to samozřejmě výhoda při útoku, ale stávalo se často, že se pancéřované dveře  při výbuchu a nebo také nehodě zasekly. Vojáci zůstali tak uvězněni uvnitř. Z tohoto důvodu byl vyvinut tzv. D-kroužek, který se na dveře zahákl a ty šly poté roztrhnout jiným vozidlem pomocí např. lana.

Ve jménu Humvee

Jeho název je odvozen ze zkratky High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ( vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo) HMWV a vojáci mu začali říkat zjednodušeně  Humvee. Vozidlo se začalo vyrábět v roce 1984 a sloužit v armádě začalo od roku 1985 . Nabízelo nekonečnou řadu modifikací. Ze začátku vozy HMMWV používaly motor o objemu 6,2 l a třístupňovou převodovku, od roku 1995 používají 6,5 l motor a 4stupňovou převodovku. Motory byly testovány až na 1 mil km. Po nasazení v bojové operaci Pouštní bouře v Perském zálivu po něm začalo toužit mnoho civilistů a proto výrobce AM General založil obchodní značku Hummer a civilizovaný armádní speciál prodával jako Hummer H1.

Současnost

  • Některá vozidla jsou vybavena systémem centrálního huštění CTIS, které  umožňuje měnit tlak v pneumatikách v závislosti na typu terénu. Případná výztuha uvnitř pneumatiky (32x12,5) umožňuje dojezd 48 km se všemi čtyřmi poškozenými pneumatikami rychlostí 24 km/h.
  • Vozidla Humvee plánovala americká armáda rychle nahradit, ale ukázalo se, že ne vždy to půjde tak snadno. Např. vozidla MRAP mají pro svoji výšku a těžiště tendenci se snadno převracet, což u Humvee je skoro nemožné.
  • Některé složky americké armády, např. námořní pěchota se proto rozhodli HMWV dál modernizovat.  Přestože se vyrábí a vyvijí nová taktická vozidla, očekává se, že HMWV bude v armádě sloužit do roku 2050.

Specifikace

Typ motoru: vidlicový osmiválec vidlicový osmiválec
Obsah: 6227 ccm 6555 ccm
Výkon: 150 bhp 160bhp
Rychlost: 113 km/h 125 km/h
Převodovka: 3stupňová automat 4stupňová automat
Palivo: nafta
Paliv. nádrž: 95 l
Celková hmotnost od: 3500 kg
Pohotovostní hmotnost od: 2700 kg
Užitková hmotnost: 690 kg
Délka: 4570 mm
Šířka: 2160 mm
Rozvor: 3302 mm
Výška od: 1830 mm